+48 503 32 55 22 kontakt@psychologiczna-terapia.pl
Ewa Olszewska - Dutkiewicz
Psycholog,
Specjalista Psychoterapii Uzależnień
Kraków
Ewa Olszewska - Dutkiewicz Fotografia


Jeśli potrzebujesz pomocy zadzwoń lub napisz

Na czym polega psychoterapia?

na czym polega psychoterapia

„Psychoterapia” oznacza leczenie duszy. Słowo to pochodzi z greckiego określenia psyche (dusza) i therapein (leczyć). Co to jest psychoterapia? To jedna z metod leczenia, proces, którego celem jest zmiana. Może być to ulga w cierpieniu, lepsze rozumienie siebie i radzenie sobie z trudnościami. Co istotne, wyróżniamy wiele nurtów psychoterapii, a stosuje się je w zależności od problemu Pacjenta, a także jego nasilenia. Najpopularniejsze są: terapia psychodynamiczna, humanistyczna, poznawczo-behawioralna, psychoterapia Gestalt, systemowa czy też skoncentrowana na rozwiązaniach.

Psychoterapia - na czym polega?

Zadajesz sobie pytanie,na czym polega psychoterapia? Najprościej mówiąc na rozwiązaniu problemu Pacjenta, a także znalezieniu jego przyczyn. Pomagają w tym indywidualne spotkania z terapeutą. Oprócz psychoterapii może też okazać się niezbędne wprowadzenie leczenia farmakologicznego, którego zadaniem jest ułatwienie codziennego funkcjonowania Pacjenta. Podczas spotkań Pacjent wraz z terapeutą podążają ścieżką emocji, uczuć oraz pragnień, dochodzą do sedna problemu, a także wspólnie znajdują drogę wyjścia. Może być nią: zwiększona samoakceptacja, poprawa jakości funkcjonowania psychicznego, motywacja do działania, poprawa relacji i komunikacji z innymi ludźmi. Potrzeba psychoterapii występuje m.in. w takich sytuacjach, jak: brak radzenia sobie z własnymi emocjami, bezsilność i smutek, nadmierne zamartwianie się, przytłoczenie, brak chęci do życia, unikanie kontaktów z innymi ludźmi, stosowanie używek, zaburzenia odżywiania, lęk, panika oraz nerwica.


Jak często powinna odbywać się psychoterapia? Jest to bardzo indywidualna kwestia, ustalana pomiędzy Pacjentem a terapeutą. Częstotliwość spotkań zależy m.in. od kondycji psychicznej Pacjenta oraz zgłaszanego przez niego problemu.

Zajrzyj w głąb siebie

Jeśli nadal zastanawiasz się, co to jest psychoterapia, definicję tę można również streścić jako przepracowanie tkwiących w nas głęboko, często trudnych przeżyć. Wiele naszych problemów i traum może mieć swoje podłoże w sytuacjach, które wydarzyły się w przeszłości, np. w dzieciństwie. Jeśli więc nie zdajemy sobie sprawy ze sposobu, w jaki nasza historia wpływa na naszą teraźniejszość, trudno będzie nam osiągnąć równowagę psychiczną. Na czym więc polega psychoterapia? Jak wynika z wyjaśnienia - na powrocie do emocjonalnie trudnych sytuacji w poszukiwaniu źródeł cierpienia, uwolnieniu się od niego i budowie innego sposobu rozumienia siebie.

Jak długo trwa psychoterapia? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jest to uzależnione m.in. od problemu, z jakim zgłasza się do mnie Pacjent oraz stopnia jego trudności i złożoności. Sesja, podczas której spotykam się z Pacjentem, trwa 45 minut i odbywa się minimum raz w tygodniu o stałej porze. Zwykle psychoterapia trwa minimum rok do kilku lat.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: